Přeskočit na obsah

Nová Ves: kde vládne voda hodná i zlá

Nákres novoveské vodárny, počátek 20. století.

Komentovaná vycházka ostravské Nové Vsi v samém srdci města (a přesto oblasti zcela vesnického rázu) přibližuje nejstarší dějiny jedné z mladších čtvrtí Ostravy, jejichž počátky klademe do 16. století. U novoveské vodárny se seznámíte nejen s minulostí zdejšího vodárenství, ale také s historií poddanské Nové Vsi. Vycházka vede kolem nejvýznamnějších objektů této části města (kromě již zmíněné vodárny je to hostinec U Boříka, pozůstatky železniční dráhy Svinov–Vítkovice, kostel sv. Bartoloměje, novoveské památné lípy, školní statek…). Prohlídka končí u revitalizovaných novoveských rybníků, kde můžete po ukončení vycházky také posedět a případně si zde také něco opéct na ohni (je zde příjemné veřejné ohniště s posezením).

Trasa 3,6 km, body zastavení zde, trvání cca 100 minut, vstupné 120/100 Kč (hradí se na místě v hotovosti nebo pomocí QR kódu).
Sraz je u křižovatky naproti novoveské vodárny (dostupnost tramvajových i autobusových linek, k dispozici je také stojan sdílených kol Nextbike).