Přeskočit na obsah

LEXA V LUNĚ: Ostravské kavárny (foto-přednáška)

Kavárna Elektra byla otevřena roku 1926, interiér byl proveden ve stylu art deco.

Café Frankl, Wolny, Austria, Union, Habsburg, Bellevue, Edison, Savoy, Bristol, Arco, Elektra, Orient, de l´Europe, Savoy, Fénix a mnoho dalších. Poznejte jejich příběh i vy. Vždyť v roce 1930 byla Ostrava skutečným kavárenským městem. A jak si tehdejší cestovní průvodce poznamenal: „Není, vyjímaje hlavního města Prahy, v republice druhého města, kde by bylo nejen tolik kaváren jako v Moravské Ostravě, ale kdy by byly tak dokonale, velkoryse a odbornicky vybaveny a vedeny, jak je tomu právě zde.“

Fotopřednáška s průvodcem Petrem Lexou Přendíkem vás provede po krásách i kuriozitách ostravských kaváren v letech 1840 až 1945. Za pomocí historických snímků nahlédnete do světa luxusních i lidových (velko)kaváren, seznámíte se s jejich vývojem a poznáte, odkud braly vzor (Vídeň, Berlín, USA…). Během poutavého a mnohdy úsměvného výkladu se seznámíte s návštěvníky kaváren, ale také s prostitucí, která v některých kavárenských podnicích kvetla. Valnou část přednášky se budete toulat kavárnami Moravské Ostravy, ale zavítáte též do Přívozu či Vítkovic.

Délka přednášky 90 minut, jednotné vstupné 120 Kč, vstupenky můžete zakoupit v pokladně kina Luna či KD K-Trio, nebo pohodlnou cestou online zde.