Přeskočit na obsah

Co jsou Ostravské pěšiny?

Projekt komentovaných vycházek a prohlídek se od roku 2020 snaží přiblížit široké veřejnosti – a zejména obyvatelům Ostravy – město očima historie, architektury, kultury, tradic, jazyka, dobových fotografií a pohlednic. Autor projektu Petr Lexa Přendík nezapomíná ani na okolí města, které zájemcům detailněji představuje v navazujících cyklistických vyjížďkách v rámci Ostravska.

Cílem projektu je také jednou ročně uspořádat celodenní výlet s názvem Ostravská pěšina, který vede napříč Ostravou mezi protilehlými hranicemi města. Účelem výletu je seznámit účastníky s faktem, že Ostravou lze projít i jiným způsobem než po kvalitních zpevněných silnicích a chodnících vedoucími městskou zástavbou, které nabízí vzdálený a mnohdy jednostranný pohled na třetí největší město České republiky. Ostravské pěšiny vznikly také proto, aby ve městě nepanovalo ono příslovečné „ticho po pěšině“…

Komentované vycházky a výlety jsou primárně určeny pro obyvatele Ostravy a jejího okolí, kteří se chtějí blíže seznámit s historií a současností míst z perspektivy různých času a hlubšího poznání kontextů vývoje města. Vycházky však může navštívit kdokoliv. Cílovou skupinou jsou návštěvníci od 15 do 100 let.  

Návštěvník se během každé procházky seznámí se specifickým tématem či částí Ostravy, a to od známých počátků až po současnost (případně i s plány a vizemi do nedaleké budoucnosti). Nejen, že jsou náměty vycházek různorodé, i každá opakující se vycházka je něčím novým obohacena. Ostravské pěšiny se vycházkami zaměřují především na okrajové oblasti města (Proskovice, Stará Bělá, Hošťálkovice…), ale nevyhýbají se ani městským centrům (Kavárny Moravské Ostravy, Nové Vítkovice, Secesní Ostrava, Jubilejní kolonie v Hrabůvce ad.).

Každá komentovaná prohlídka je zveřejňována s předstihem na tomto webu a facebookové stránce Ostravské pěšiny. Máte-li zájem, můžete napsat vzkaz na email ostravske.pesiny@gmail.com a požádat si o zasílání pravidelného emailu s elektronickým zpravodajem.

Všechny akce Ostravských pěšin připravuje a moderuje Petr Lexa Přendík, o němž se více dozvíte zde.

Průvodce disponuje kvalitním řečnickým systémem s dostatečně silným zesilovačem hlasu, aby byl zajištěn kvalitní zvuk a doslech i pro větší skupiny návštěvníků. Během prohlídky máte možnost prohlédnout si zvětšené historické snímky, pohlednice či dobové mapy.

Stojí to tak akorát a nikde se nemusíte registrovat. Odpovědi naleznete v sekci Vstupné.

Jubilejní kolonie
VIA SILESIA
Nádraží Ostrava-Vítkovice
Barokní Ostrava
I. a II. porubský obvod
Nové Vítkovice 1
Ostravské sady a parky
Halda Hrabůvka
Jubilejní kolonie