Projekt komentovaných vycházek a prohlídek se od června roku 2020 snaží přiblížit široké veřejnosti – a zejména obyvatelům Ostravy – město očima historie, architektury, kultury, tradic, jazyka, dobových fotografií a pohlednic. Autor projektu Petr Lexa Přendík nezapomíná ani na okolí města, které zájemcům detailněji představuje v navazujících cyklistických vyjížďkách v rámci Ostravska. Několikrát ročně se pak v rámci Ostravských pěšin konají od roku 2022 jednodenní autobusové zájezdy odhalující (ne)známé krásy českého Slezska pod hlavičkou VIA SILESIA. Jednou měsíčně se pak příznivci ostravské historie schází v kině Luna na fotopřednáškách LEXA V LUNĚ, jež jsou vždy tematicky zaměřeny na jistou problematiku z minulosti Ostravy. Velkolepou historickou podívanou na jednom z největších filmových pláten si pravidelně nenechávají ujít stovky účastníků.
Cílem projektu je také jednou ročně uspořádat celodenní výlet s názvem Ostravská pěšina, který vede napříč Ostravou mezi protilehlými hranicemi města. Účelem výletu je seznámit účastníky s faktem, že Ostravou lze projít i jiným způsobem než po kvalitních zpevněných silnicích a chodnících vedoucími městskou zástavbou, které nabízí vzdálený a mnohdy jednostranný pohled na třetí největší město České republiky. Ostravské pěšiny vznikly také proto, aby ve městě nepanovalo ono příslovečné „ticho po pěšině“…
Čím jsou Ostravské pěšiny jedinečné?
Ostravské pěšiny jsou alternativním průvodcem městem a jeho okolím s inovativními a neotřelými přístupy k poznání. Oproti běžným ostravským průvodcům projekt klade důraz na neprobádaná témata, nepoznaná místa a hlavně na „rodinný“ přístup k zákazníkům. Ten se děje zejména prostřednictvím alternativních akcí směřujících k poznání Ostravy (čtení v přírodě, přednášky v kavárně, netypické přátelské srazy na běžně nepřístupných místech, jednodenní výlety vlakem či autobusem). Cílem projektu je také poznávání Ostravanů mezi sebou, podpora přátelství a místních podnikatelů. Od roku 2020 urazily pěšiny dalekou cestu a jejich komunita dnes čítá přes šest tisíc stálých zájemců.
Pro koho jsou Ostravské pěšiny určeny?
Komentované vycházky a výlety jsou primárně určeny pro obyvatele Ostravy a jejího okolí, kteří se chtějí blíže seznámit s historií a současností míst z perspektivy různých času a hlubšího poznání kontextů vývoje města. Vycházky však může navštívit kdokoliv a odkudkoliv. Cílovou skupinou jsou návštěvníci od 15 do 100 let.
Co se na vycházkách dozvíte?
Návštěvník se během každé procházky seznámí se specifickým tématem či částí Ostravy, a to od známých počátků až po současnost (případně i s plány a vizemi do nedaleké budoucnosti). Nejen, že jsou náměty vycházek různorodé, i každá opakující se vycházka je něčím novým obohacena. Ostravské pěšiny se vycházkami zaměřují především na okrajové oblasti města (Proskovice, Stará Bělá, Hošťálkovice…), ale nevyhýbají se ani městským centrům (Kavárny Moravské Ostravy, Nové Vítkovice, Secesní Ostrava, Jubilejní kolonie v Hrabůvce ad.).
Kde získat informace o prohlídkách?
Každá komentovaná prohlídka je zveřejňována s předstihem na tomto webu a facebookové stránce Ostravské pěšiny. Máte-li zájem, můžete napsat vzkaz na email ostravske.pesiny@gmail.com a požádat si o zasílání pravidelného emailu s elektronickým zpravodajem.
Kdo provází?
Všechny akce Ostravských pěšin připravuje a moderuje Petr Lexa Přendík, o němž se více dozvíte zde.
Čím jsme na prohlídkách vybaveni?
Průvodce disponuje kvalitním řečnickým systémem s dostatečně silným zesilovačem hlasu, aby byl zajištěn kvalitní zvuk a doslech i pro větší skupiny návštěvníků. Během prohlídky máte možnost prohlédnout si zvětšené historické snímky, pohlednice či dobové mapy.
Kolik to stojí a je potřeba si rezervovat místo předem?
Stojí to tak akorát a nikde se nemusíte registrovat. Odpovědi na výše vstupného naleznete v sekci Vstupné.