Co jsou Ostravské pěšiny?

Projekt komentovaných vycházek a prohlídek se od roku 2020 snaží přiblížit široké veřejnosti – a zejména obyvatelům Ostravy – město očima historie, architektury, kultury, tradic, jazyka, dobových fotografií a pohlednic. Autor projektu nezapomíná ani na okolí města, které chce zájemcům detailněji představit v navazujících cyklistických vyjížďkách v rámci Ostravska.

Cílem projektu je také dvakrát ročně uspořádat celodenní výlet s názvem Ostravská pěšina, který povede napříč Ostravou mezi protilehlými hranicemi města. Účelem výletu je seznámit účastníky s faktem, že Ostravou lze projít i jiným způsobem než po kvalitních zpevněných silnicích a chodnících vedoucími městskou zástavbou, které nabízí vzdálený a mnohdy jednostranný pohled na třetí největší město České republiky. Ostravské pěšiny vznikly také proto, aby ve městě nepanovalo ono příslovečné „ticho po pěšině“…

Pohled na Ostravu a okolí z Landeku, litografie E. W. Knippel, 1847-1857.

Pro koho jsou Ostravské pěšiny určeny?

Komentované vycházky a výlety jsou primárně určeny pro obyvatele Ostravy a jejího okolí, kteří se chtějí blíže seznámit s historií a současností míst z perspektivy různých času a hlubšího poznání. Vycházky však může navštívit kdokoliv. Cílovou skupinou jsou lidé od 15 do 100 let.  

Co se na vycházkách dozvíte?

Návštěvník se během každé procházky seznámí se zvoleným tématem či částí Ostravy, a to od známých počátků až po současnost (případně i s plány a vizemi do nedaleké budoucnosti). Nejen, že jsou náměty vycházek různorodé, i každá opakující se vycházka je něčím novým obohacena. Ostravské pěšiny se vycházkami zaměřují především na okrajové oblasti města (Proskovice, Stará Bělá, Plesná, Třebovice, Antošovice…), ale nevyhýbají se ani městským centrům (Kavárny Moravské Ostravy, Vítkovické kolonie, Secesní Ostrava, Jubilejní kolonie v Hrabůvce ad.).

Kde získat informace o prohlídkách?

Každá komentovaná prohlídka je zveřejňována s předstihem na facebookové stránce Ostravské pěšiny. Máte-li zájem, můžete napsat vzkaz na email ostravske.pesiny@gmail.com a požádat si o zasílání pravidelného emailu s elektronickým zpravodajem.

Čím jsme na prohlídkách vybaveni?

Průvodce disponuje kvalitním řečnickým systémem s dostatečně silným zesilovačem hlasu, aby byl zajištěn kvalitní zvuk a doslech i pro větší skupiny návštěvníků. Během prohlídky máte možnost prohlédnout si zvětšené historické snímky, pohlednice a dobové mapy.