Přeskočit na obsah

Lexovo zámkování (2): zábřežský zámek a park (naučný piknik)

Zámek v Ostravě-Zábřehu s kostelem Navštívení Panny Marie, okolo 1900.

Nový projekt „Lexovo zámkování“ se za pomocí naučných pikniků bude snažit postupně přiblížit zájemcům historii zaniklých i existujících ostravských zámků a zámeckých parků. K dispozici budete mít během přednášky velké piknikové deky a je jen na vás, co si přinesete s sebou za pochutiny. Cílem projektu je poučení o ostravské historii, ale také poznání nových lidí, spřátelení se a ukázat, že lze využít veřejné plochy k netradičním účelům.

ZÁBŘEŽSKÝ ZÁMEK A PARK: když šlechtické sídlo přijde o svou důležitost

Druhý díl zámkování představí historii zábřežského zámku v zásadních meznících od roku 1597 do současnosti. Příběh započne povídáním o rodu Syrakovských z Pěrkova, kteří začali se stavbou renesančního zámku. Více se zastavíme u osobnosti Mikuláše Felixe Orlíka z Laziska, kterého bychom mohli charakterizovat jako sexuálního násilníka, sadistu a vraha. Přes hektické období třicetileté války se dostaneme k barokizaci zámku a také k ztrátě statutu šlechtického sídla. Další příběhy zámku budou spjaty s průmyslem a také s chudinským bydlením. Poslední část přednášky bude věnována smutným osudům zámku v druhé polovině 20. století, ale také jeho záchraně na počátku století současného. Součástí přednášky bude ukázka historických snímků a dalšího archivního materiálu.

Jednotný vstup 120 Kč (lze hradit v hotovosti na místě nebo prostřednictvím QR kódu). V případě deště se akce koná v náhradním termínu.
Délka pikniku cca 120 minut. Sraz účastníků naučného pikniku je v parku pod zábřežským zámkem.