Neoklasicistní budovu na nároží ulic Nádražní a Špálovy s č. p. 413 nechal postavit v letech 1894–1896 Adolf Friedrich, jehož iniciála příjmení se objevuje na fasádě ve dvou suprafenestrách směřující do Nádražní třídy. V objektu byl roku 1896 otevřen hotel Central, v jehož čele stál od druhé poloviny 90. let Carl Götz. Majitel se snažil z hotelu udělat centrum přívozských Němců. Často se zde konaly spolkové schůze, zábavy, přednášky či koncerty – například 14. července 1900 se v zahradě hotelu konal koncert moravskoostravské hornické kapely.
V roce 1903 manželé Karl a Anna Götz budovu hotelu částečně upravili. Víme, že podnik na počátku 20. století nabízel krom ubytovacích služeb také restauraci, koncertní sál a kavárnu. Od 1. listopadu 1904 převzal provoz kavárny a nového koncertního sálu Eduard Nowotny, zatímco na provoz restaurace a hotelu dohlížel stále majitel Karl Götz. Na konci října 1904 německý tisk napsal: „Vyrazte do kavárny Central v Ostravě! Jak již bylo jednou oznámeno, pan Eduard Nowotny má v hotelu Central příjemnou kavárnu. Pan Nowotny, doma i v zahraničí velmi činný a přívozským a Ostravanům již známý odborník, udělá vše pro to, aby se kavárna stala oblíbeným místem setkávání všech Němců v Přívoze i okolí a poskytne hostům ten nejlepší servis. V prostorných místnostech Café Central se stále konají koncerty, večírky a družné rozhovory a zvláště je třeba poznamenat, že vedení podniku zůstává stále v rukou oblíbeného majitele Götze.“ V neděli 24. května 1908 byla kavárna znovuotevřena po rekonstrukci hlavního sálu a nabízela „uspokojení svým hostům dobrou kávou, pozornou obsluhou a dvěma kulečníkovými stoly“.
Z černé kroniky
Večer 18. března 1907 se v opilosti číšník hotelu Central Jindřich Senft pokusil o sebevraždu zastřelením. Čin se mu však nezdařil a byl nalezen se zraněním hlavy na ulici před hotelem a následně ošetřen v nemocnici v Moravské Ostravě.
Provoz hotelu Central byl patrně ukončen v závěru či po skončení první světové války. Poslední známá zpráva týkající se podniku nás informuje o pobytu švýcarského krasojezdce Franze Neio z Curychu, který se v přívozském hotelu ubytoval 22. března 1918. V období socialismu zde byla prodejna Pramen.
Petr Lexa Přendík